Nieoszlifowane kamienie półszlachetne i szlachetne, podobnie jak złoto i srebro na stałe znalazły swoje zastosowanie w przemyśle jubilerskim. Ich wykorzystanie związane jest nie tylko z charakterystycznym wyglądem, ale również rzadkością występowania. Niewątpliwą zaletą tego typu skał i minerałów jest również ich trwałość (powyżej 7 w skali Mohsa).
Do najpopularniejszych kamieni zaliczyć można diamenty, rubiny, czy szafiry, jednak nie mniej pięknym przedstawicielem jubilerskiego świata jest szmaragd.
Szmaragd będący krzemianową odmianą berylu to jeden z głównych składników ulubionej (The Norwegian Emerald Parure Tiara) tiary norweskiej królowej Sonji. Nieznanego pochodzenia diadem uznawany jest za najpiękniejszy spośród klejnotów norweskiego skarbca właśnie ze względu na zawarte w jego konstrukcji szmaragdy, które idealnie komponują się z srebrem i diamentami. Aktualnie ten rodzaj korony oglądać można zgodnie z tradycją jedynie jako ozdobę panującej królowej Sonji.
Ze względu na swój piękny zielony kolor szmaragdy należą do najczęściej podrabianych kamieni szlachetnych. Syntetycznie otrzymany szmaragd od naturalnie występujące odróżnić można m.in poprzez kształt inkluzji. Nie mniej ważną cechą różnicującą jest również ich cena.